FRANÇOIS II.

Lot 44
Estimation :
1500 - 2000 EUR
Résultat : 2 100EUR
FRANÇOIS II.
Lettre signée « francoys » AU LIEUTENANT GÉNÉRAL À METZ François de Saint-Nectaire. Fontainebleau, 31 août 1560. 2 pp. in-folio, adresse au dos, petites fentes dues au système de clôture. RARE ET SUPERBE LETTRE. « Monsr de Sennetaire, j'ay entendu par le sr de THEVALLE [Jean de Thévalle, neveu du futur maréchal de Vieilleville] et par les lettres que vous avez escriptes à mon oncle le duc de GUISE [oncle par alliance, François II ayant épousé la nièce de François de Guise, Marie Stuart], l'estat en quoy sont les choses de delà, et L'AVANCEMENT QUE VOUS DONNEZ AUX FORTIFFICACIONS, QUI M'A ESTÉ GRANT PLAISIR. Au demourant, ayant esté, depuis qu'il a pleu à Dieu me donner la paix de tous coustez, contrainct pour me descharger de despence casser plusieurs compaignies de gens de pied, parmy lesquelles je sçay bien qu'il y avoit beaucoup de chefz ou soldatz signallez qui peuvent s'estre mis dedans les autres que j'entretiens, lesquelz pour leurs merites et le respect de leurs services, je desire estre bien favorablement traictez... Je veulx et vous prie Monsr de Sennetaire ne faillir de sçavoir et entendre à la prochaine monstre qui se fera desdictes compaignies qui sont ceulx qui tiennent lesdictes paies realles si vous en trouvez aucuns qui y ayent esté mis depuis ledict camp d'Amiens par autres que par moy ou mondict oncle, regarder à les departir, aux lieutenans, enseignes et chefz des autres bendes cassees qui se serons reduictz dedans celles qui sont retenues, et autres SOLDATZ QUI M'ONT FAICT SERVICE D'IMPORTANCE, ET LES EN FAICTES PAIER AUINSI QU'IL EST PLUS QUE RAISONNABLE AFFIN QUE L'EXEMPLE DU BON TRAICTEMENT DES DIGNES & MERITOIRES SERVITEURS INCITE LES AUTRES À LA VERTU ET À FAIRE DE BIEN EN MIEULX... » François de Saint-Nectaire (mort en 1596) fut lieutenant général au gouvernement de Metz de 1558 à 1561, et remplirait également les fonctions d'ambassadeur et de ministre d'État. Le roi François II mourrait bientôt, le 5 décembre 1560.
Mes ordres d'achat