FRANÇOIS Ier.

Lot 43
Estimation :
600 - 800 EUR
Résultat : 1 000EUR
FRANÇOIS Ier.
Pièce signée « Francois ». Saint-Germain, 27 août 1528. 1 p. in-folio oblong sur peau de vélin un peu froissée, quelques mouillures. LES DÉPENSES MILITAIRES EN LANGUEDOC ET GUYENNE. Lettres patentes adressées au commis à l'extraordinaire des guerres Jean Laguette, lui détaillant l'emploi d'une somme importante destinée aux dépenses militaires en Languedoc et Guyenne : « assavoir est viim iic livres pour la soulde d'un moys entier de douze cens hommes de guerre à pied estans de present pour nostre service en nostre pays de Languedoc pour la garde seureté et deffense d'iceluy... xiim iic viii livres v sols tournois pour la soulde et payement de troys cens soixante autres HOMMES DE GUERRE à pied estant de present pour nostre service en nostredit pays Guyenne, assavoir en nostre ville de BAYONNE iiiic hommes et en celle de DACQS lx hommes pour cinq moys entiers sur unze moys à eulx deubz... vc livres au sr de SAINT-BONNET CAPPITAINE ET GOUVERNEUR DE LADICTE VILLE DE BAYONNE pour moictié de sa pension de cette presente annee... vic livres à HAULBOURDIN CAPPITAINE ET GOUVERNEUR DE LADICTE VILLE DE DACQS aussi pour moictié de sa pension de cestedicte presente annee, ixc lx livres au TRESORIER DE NAVARRE POUR L'ENTRETENEMENT DES ESPIES qu'il entretient par nostre commandement... iim livres pour convertir es reparations et FORTIFFICACIONS QUE NOUS AVONS ORDONNÉ ESTRE FAICTES EN LADICTE VILLE DE BAYONNE, m livres aussi pour les reparations et fortifficacions que nous avons pareillement ordonné estre faictes en ladicte ville de Dacqs... »"
Mes ordres d'achat